Tom 15 (2015):



Począwszy od 2015 roku na łamach „Studiów Etnologicznych i Antropologicznych” oprócz artykułów, rozpraw naukowych i doniesień z badań publikowane będą recenzje i sprawozdania, a w kolejnych numerach planowane jest utworzenie działu „Varia”, obejmującego m.in. komunikaty, omówienia, kronikę. W tomie 15 – opublikowanym w nowej formule – dział „Artykułów” składa się z trzech części:

  • Przeobrażenia współczesnej przestrzeni miejskiej;
  • Miasto i miejskość – między ładem a żywiołem;
  • Doświadczanie miasta i tożsamość miejsca.

W części pierwszej – poświęconej przemianom zachodzącym obecnie w przestrzeni miejskiej – omówiono: znaczenie przyrody w mieście; żywioł i ład przestrzeni miejskiej; nowe trendy, nowe potrzeby mieszkańców miasta.
W części drugiej – skoncentrowanej na ładzie/żywiole przestrzeni miejskiej – zaprezentowano: miejską ulicę jako przestrzeń życia politycznego; miasto jako przestrzeń performansu kulturowego; przypadek zabawy w mieście: shoefiti; proces dramatyzacji przestrzeni miejskiej; Kijowski Majdan jako symbol nowej Ukrainy; specyfikę Omdurmańskiej ulicy. Część trzecia – dotycząca doświadczania miasta i tożsamości miejsca – zawiera artykuły m.in. na temat: pejzażu dźwiękowego miejsca zamieszkania; Urbexersów – eksploratorów opuszczonego miasta; współczesnych autoidentyfikacji mieszkańców Zaolzia.


CAŁY NUMER
Halina Rusek
9-12
Przeobrażenia współczesnej przestrzeni miejskiej

Miasto i miejskość — między ładem a żywiołem

Regina Maga-Jagielnicka
94-105
Doświadczanie miasta i tożsamość miejsca

Robert Losiak, Renata Tańczuk, Renata Tańczuk
191-203
Sprawozdania i recenzje