Nie ma niczego poza interpretacją, tako rzecze Stanley Fish



Abstrakt

Kreśląc sylwetkę Stanleya Fisha w kontekście amerykańskiej akademii, Autor artykułu skupia się na omówieniu mechanizmów interpretacji w ujęciu Fisha, a w konsekwencji jej rolę jako wszechobecnego narzędzia poznania, którym posługuje się człowiek jako byt interpretujący – homo interpretans. W tym celu idee Fisha zostają zwięźle zestawione z hermeneutyką i strukturalizmem, by ukazać ich konstruktywistyczne podłoże. Nie prowadzi to jednak do dowolności i relatywizmu, gdyż kultura posiada twardy grunt skamieniałego znaczenia – wynik wcześniejszych uzgodnionych już interpretacji w ramach danej grupy społecznej- który stanowi punkt wyjścia dla konstytuowania się dalszych znaczeń. Powoduje to, że interpretacja w życiu codziennym pozostaje niewidoczna, a my sami jesteśmy jej nieświadomi. Autor artykułu omawia również etyczne i filozoficzne konsekwencje tak rozumianego istnienia człowieka w świecie.


Pobierz

Opublikowane : 2001-01-01


SzahajA. (2001). Nie ma niczego poza interpretacją, tako rzecze Stanley Fish. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (2). Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2059

Andrzej Szahaj  szahaj@uni.torun.pl
Uniwersytet Mikołaja Kopernika; Wydział Humanistyczny; Instytut Filozofii  Polska
Andrzej Szahaj, ur. w 1958 w Bydgoszczy (na Szwederowie), prof. dr hab., dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii UMK.

Studia:
Kulturoznawstwo, UAM w Poznaniu (1976 – 1980).
Doktorat w zakresie filozofii: Kultura a komunikacja społeczna. Krytyczna teoria społeczeństwa Jürgena Habermasa w świetle społecznoregulacyjnej teorii kultury (1988)
Habilitacja w zakresie filozofii (Instytutu Filozofii UAM, 1996) na podstawie pracy Ironia i miłość. Neopragmatyzm Richarda Rorty’ego w kontekście sporu o postmodernizm (Wrocław: Lepoldinum 1996, seria: Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej), Profesor UMK – 1997, tytuł naukowy profesora – 2001, Stanowisko prof. zwyczajnego - 2005, Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN
Autor ponad stu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów publicystycznych i popularyzatorskich drukowanych na łamach m.in. „Odry”, „Twórczości”, „Przeglądu Politycznego” oraz „Europy – tygodnika idei”
Tłumacz literatury naukowej z języka angielskiego,
Mieszka w Toruniu.

Zainteresowania naukowe:
filozofia polityki, filozofia kultury, neopragmatyzm, postmodernizm, teoria krytyczna, filozofia interpretacji



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).