Sym-bolon historii i mitu



Abstrakt

Grażyna Gajewska „Sym-bolon historii i mitu” [The Sym-bolon of history and myth]

The article focuses on history and myth as two narrative forms of the representation of the past and explores differences between them.


Pobierz

Opublikowane : 2003-01-01


GajewskaG. (2003). Sym-bolon historii i mitu. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (6). Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2154

Grażyna Gajewska  gajewska@amu.edu.pl
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Instytut Kultury Europejskiej  Polska
GRAŻYNA GAJEWSKA (ur. 1970) – literaturoznawczyni, adiunkt Instytutu Kultury Europejskiej Collegium Europaeum Gnesnense Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze związane są z metodologią badań humanistycznych i interdyscyplinarnymi metodami analizowania kultury współczesnej. Autorka książki Maski dziejopisarstwa: współczesne formy reprezentacji przeszłości (Gniezno 2002) i monografii Arcy-nie-ludzkie: przez science fiction do antropologii cyborgów (Poznań 2010). Jest także współredaktorką prac: Nadzieje i obawy płynnej nowoczesności (wraz z Zygmuntem Baumanem, Gniezno 2005), Holocaust w sieci dyskursów (z Aleksandrą Boroń, Gniezno 2005), Modernizm w lustrze współczesności (z Jackiem Jagielskim, Gniezno 2006) i Klan cyborgów: mariaż człowieka z technologią (także z Jackiem Jagielskim, Gniezno 2007) , KOntekstowy MIKS: przez opowieści graficzne do analiz kultury współczesnej (z Rafałem Wójcikiem, Poznań 2011).



Jej obecne zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień etycznych wynikających z coraz bardziej zacieśniających się związków człowieka z wysoko zaawansowaną technologią. Tej problematyce Grażyna Gajewska poświęciła najnowszą książkę Arcy-nie-ludzkie. Przez science fiction do antropologii cyborgów, która zostanie wydana pod koniec kwietnia 2010 roku.



Grażyna Gajewska zorganizowała kilka konferencji, z których należy wymienić przede wszystkim takie, jak: Modernizm w lustrze współczesności (2005); Karnawał cyborgów. Humaniści i artyści o mariażu człowieka z technologią (2007) oraz Przestrzenie kultury komiksowej (2010) zorganizowanej wraz ze pracownikami naukowymi Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.



W ciągu ostatnich lat Grażyna Gajewska była też kuratorką kilku wystaw artystycznych, co wiąże się z jej zainteresowaniem sztuką. Pasja ta przekłada się na prowadzone zajęcia dydaktyczne, a także organizowane przez nią zagraniczne wyjazdy studyjne ze studentami, podczas których uczestnicy programów edukacyjnych mają możliwość bliższego zapoznania się z zagadnieniami podejmowanymi na wykładach, ćwiczeniach, seminariach i warsztatach.



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).