Uwag kilka o tym, co w psychoanalizie niepokorne



Abstrakt

Krzysztof Pawlak

A Few Remarks on the Subversive in Psychoanalysis

The text concentrates on a few basic but very often misunderstood psychoanalytic notions such as the unconscious and the subject and tries to show their subversive potential pointing to the anti-philosophical and anti-scientific status of psychoanalysis. Taking into consideration that philosophy is the “science” of the conscious mind, Freud’s discovery of the unconscious as something which by definition cannot be brought to consciousness founded psychoanalysis as anti-philosophy. Additionally, psychoanalytic distinction between “disinterested” knowledge and subjective truth grounds psychoanalysis as anti-scientific. Since the subjective truth can only be the truth of the subject of the unconscious, that is, the unconscious desire, and this truth as such can only be expressed in language in which there are no signifiers for the split subject, such truth always interrupts itself on the way and exists only as narrative fiction, never arriving at its consummation, always not-all.


Pobierz

Opublikowane : 2008-01-01


PawlakK. (2008). Uwag kilka o tym, co w psychoanalizie niepokorne. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (16). Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2496

Krzysztof Pawlak  errgo@us.edu.pl

 

Psycholog z wykształcenia (magisterium 1980), jego droga zawodowa obejmuje pracę w Centrum Zdrowia Dziecka, Zakładzie Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (gdzie był asystentem i wykładowcą z zakresu zagadnień związanych z psychoterapią i psychoanalizą).

Ukończył własną psychoanalizę a w roku 2000 odbył w Paryżu procedurę, która w ruchu lacanowskim traktowana jest jako potwierdzenie kwalifikacji.

Był współtłumaczem pierwszego tekstu Lacana wydanego w języku polskim, a także artykułów o tej psychoanalizie zamieszczanych w periodykach branżowych. Uczestniczył w konferencjach światowych i innych organizowanych przez stowarzyszenia lacanowskie. Wygłaszał na nich wystąpienia.

Był pomysłodawcą i współzałożycielem Towarzystwa Psychoanalitycznego „Perspektywa Freudowska" oraz Polskiego Towarzystwa Rozwoju Psychoanalizy.

Krzysztof Pawlak is a Lacanian psychoanalyst, MA in psychology (1988), he completed his psychoanalysis in 1988, psychoanalytic clinical work under the supervision at EPFCL (Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ lacanien). He is a co-translator of the first text of Jacques Lacan published in Polish, and co-founder of “Freudian Perspective” - Psychoanalytical Society and Polish Society for the Development of Psychoanalysis. Now, he is a honorable member of Sinthome – the Group of Lacanian Psychoanalysis.

 





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).