Poetyka kognitywna - "nowy rozdział w historii badań literackich" czy użyteczne narzędzie analizy literackiej?



Abstrakt

Mateusz Marecki's review of "Cognitive Poetics in Practice" edited by Joanna Gavins and Gerard Steen (2003).

Pobierz

Opublikowane : 2013-10-01


MareckiM. (2013). Poetyka kognitywna - "nowy rozdział w historii badań literackich" czy użyteczne narzędzie analizy literackiej?. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (27). Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2626

Mateusz Marecki  errgo@us.edu.pl
Wyższa Szkoła Filologiczna  Polska
Mateusz Marecki – doktorant UWr., członek Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej, wykładowca w Wyższej Szkole Filologicznej (prowadzone kursy: literatura angielska i język angielski w turystyce). Jego praca magisterska (Czym jest poezja spekulatywna? Definicja zjawiska w ujęciu kognitywnym na przykładzie wybranych wierszy Bruce’a Bostona) zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych na najlepszą amerykanistyczną pracę magisterską napisaną w 2011 roku na polskim uniwersytecie. Celem jego rozprawy doktorskiej (Umysł literacki a umysł muzyczny: emocje i konstrukcja znaczenia w literaturze i muzyce w ujęciu kognitywnym) jest badanie sposobu, w jaki emocje i znaczenie są komunikowane/przekazywane w literaturze i muzyce. Jest autorem artykułów poświęconych poezji amerykańskiej, poetyce kognitywnej, gatunkowi historii alternatywnych, percepcji w muzyce oraz nurtowi hard science fiction. Więcej o jego działalności naukowo-dydaktycznej można przeczytać na profilu akademickim na stronie academia.edu.

Zainteresowania naukowe: poetyka kognitywna, hard science fiction, poezja niszowa.



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).