Myślenie lokalne / myślenie w mniejszości.
 Szkic o Śląsku



Abstrakt

brak


Angelus Silesius [pseud.], Scheffler J., 2000, Cherubinowy wędrowiec (Cherubinischer Wandersmann, Glatz 1675), przeł. Brykczyński M., Prokopiuk J., Mikołów.

Bienek H., 1983, Pierwsza Polka (Die erste Polka, München­­Wien 1975), przeł. Przybyłowska M., przedmowa Szewczyk W., Warszawa.

Bieniek H., 1988, Podróż w krainę dzieciństwa. Spotkanie ze Śląskiem (Reise in die Kindheit. Windersehen mit Schlesien, München­­Wien 1988), przeł. Podlasek­Ziegler M., Gliwice.

Bienek H., 1994, Wrześniowe światło (Septemberlicht, München­­Wien 1977), przeł. Podlasek­­Ziegler M., Gliwice.

Bienek H., 1999a, Czas bez dzwonów (Zeit ohne Glocken, München­­Wien 1979), przeł. Podlasek­­Ziegler M., Gliwice.

Bienek H., 1999b, Ziemia i ogień (Erde und Feuer, München­­Wien 1982), przeł. Przybyłowska M., Gliwice.

Bieniasz S., Budnik R., Szczech B., red., 1998, Górnoślązacy w XX wieku, Gliwice.

Damrot K. [pseud. Lubiński, Czesław], 1887, Wianek z Górnego Śląska. Poezye, Chełmno.

Dąbrowski M., 2001, Swój / obcy / inny. Z problemów interferencji i komunikacji międzykulturowej, Izabelin.

Eichendorff J., 1990, Wiersze (O Taler weit, o Hohen! Gedichte und Lieder, Keupten 1922), przeł. Przesmycki­­­Miriam Z., wyb. Kincel R., Racibórz.

Freytags G., 1872, Die Ahne, Leipzig.

Fuchs K., 1968, Schlesiens Industrie: eine historische Skizze, München.

Fuchs K., 2001, Gestaltungskrafte in der Geschichte Oberschlesiens, Niederschlesiens und, Sudetenschlesiens, Dortmund.

Gdacjusz A., 1969, Wybór pism, oprac. Borek H., Zaremba J., Warszawa—Wrocław.

Greiner P., 2000, Plany i weduty miast Górnego Śląska do końca XVIII wieku, cz. I, Katowice.

Gryphius A., 1964, Frühe Sonette, oprac. Szyrocki M., Tübingen.

Heidegger M., 1995, Znaki drogi (Wegmarken, Frankfurt am Main 1967), przeł. Blandzi S. i in., Warszawa.

Janosch [pseud.] E.H., 1989, Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny (Cholonek oder der Liebe Herr Gott aus Lehm, 1970), przeł. Bielas L., Katowice.

Kraman H., 1981, Oberschlesien. Land der europeischen Mitte, Dulmen/Westfalen.

Kłoskowska A., 1996, Kultury narodowe u korzeni, Warszawa.

Kuczok W., 2004, Gnój, Warszawa.

Kunce A., 2003, Tożsamość i postmodernizm, Warszawa.

Levinas E., 1994, O Bogu, który nawiedza myśl (De Deiu qui vient à l’idée, Paris 1986), przeł. Kowalska M., przedmowa Gadacz T., Kraków.

Logan von F., 1967, Sinngedichte: eine Arswahl, Berlin.

Lompa J., 1853, Przysłowia i mowy potoczne ludu polskiego na Szlązku, Bochnia.

Musgrave T., 1997, Self­­Determination and National Minorities, Oxford.

Nietzsche F., 1990, Tako rzecze Zaratustra (Also sprach Zarathustra, Leipzig 1915), przeł. Berent W., Warszawa.

Piontek H., 1984, Zeit meines Lebens, München.

Roździeński W., 1933, Officina ferraria abo Huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego, oprac. Pollak R., Poznań.

Scholtis A., 1934, Baba und ihre Kinder, Berlin.

Scholtis A.,1962, Reise nach Polen. Eine Bericht, München.

Smolski R., Smolski M., Stadtmüller E.H., 1999, Słownik Encyklopedyczny. Edukacja Obywatelska, Warszawa.

Szewczyk W., 1986, Syndrom śląski. Szkice o ludziach i dziełach, Katowice.

Waniek H., 2003, Finis Silesiae, Wrocław.

Złoty A., red., 2002, 80 lat Górnego Śląska w Polsce. Raport z sesji naukowej, Pszczyna.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-04


KunceA. (2021). Myślenie lokalne / myślenie w mniejszości.
 Szkic o Śląsku. Postscriptum Polonistyczne, 2(2), 43-56. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11151

Aleksandra Kunce  aleksandra.kunce@us.edu.pl
doktor, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Polska
https://orcid.org/0000-0002-2512-6852

Autorka książek: Tożsamość i postmodernizm (2003), Myśleć Śląsk, razem ze Zbigniewem Kadłubkiem (2007), Antropologia punktów. Rozważania przy tekstach Ryszarda Kapuścińskiego (2009). Redaktor naukowego czasopisma Anthropos? (ISSN 1730—9549). Członek The International Cultural Research Network i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).