Leczyć, uzdrawiać, kurować Rozumienie zdrowia i choroby w buddyjskiej tradycji tybetańskiej a nauka zachodnia


Abstrakt

In this article I present illness and health as a cultural phenomenon, and not an objectively defined medical category. I analyze the concepts of healing, curing and medical treatment in relation to the systems of meanings created in the cultural contexts of the West and Tibet and in the anthropological sciences.


Słowa kluczowe

choroba; uzdrawianie; leczenie; systemy znaczeń; medykalizacja społeczeństwa

Angutek D.: Kanadyjska antropologia zmysłów – alternatywa wobec postmodernizm. „Lud” 2010, t. 94, s. 221–242.

Bela Z.: Etymologia i pierwotne znaczenia wyrazów „lek” i „leczyć”. „Gazeta Farmaceutyczna” 2011, nr 3, s. 26–28.

Ciało światła. Warszawa [s.a.].

Dagkar N.N.: Zhang-zhung Tibetan-English Contextual Dictionary. Bonn 2003.

Dakpa Latri N.: Bon jako źródło kultury tybetańskiej. Przeł. A. Kołodziejczyk, Warszawa 2003.

Dakpa Latri N.: Uzdrawianie w tradycji tybetańskiej. Przeł. T. Szymoszyn, Warszawa 2009.

Das Ch.: Tibetan-English Dictionary. Jalandhar 1996.

Drungtso T.T., Drungtso D.T.: Tibetan-English Dictionary of Tibetan Medicine and Astrology. Archana 2005.

Gajda-Krynicka J.: Filozofia przedplatońska. Warszawa 2007.

Ermakov D.: BØ&BON. Ancient Shamanic Traditions of Siberia and Tibetin Their Relation to the

Teachings of a Central Asian Buddha. Kathmandu 2008.

Goldstein M.C.: English-Tibetan Dictionary of Modern Tibetan. Dharamsala 1999.

Hippokrates: Wybór pism. Przeł. M. Wesoły. W: „Biblioteka Antyczna”. T. 41. Warszawa 2008.

Huber T.: The Cult of the Pure Crystal Mountain. New York 1999.

Jeschke H.: A Tibetan-English Dictionary. Delhi 1998.

Libera Z.: Znachor w tradycjach ludowych i popularnych XIX–XX wieku. Wrocław 2003.

Luckmann T.: Niewidzialna religia. Problem religii we współczesnym społeczeństwie. Przeł. L. Bluszcz. Wstęp H. Knobaluch. Wstęp przeł. D. Motak. Kraków 1996.

Millard C.: sMan an Glud: Standard Tibetan Medecine and Ritual Medecine in Bon Medical Scholl and Clinic in Nepal. „The Tibet Journal” 2005, vol. 30–31, nr 4–1, s. 3–30.

Nagano Y., LaPolla R.: New Research on Zhangzhung and Related Himalayan Languages. W: „Bon Studies”. [T.] 3. Osaka 2001.

Namkhai N.R.: Drung, Deu and Bon. Dharamsala 1997.

Pobierz

Opublikowane : 2018-07-18


SzymoszynT. (2018). Leczyć, uzdrawiać, kurować Rozumienie zdrowia i choroby w buddyjskiej tradycji tybetańskiej a nauka zachodnia. Studia Etnologiczne I Antropologiczne, 18(18), 177-199. https://doi.org/10.31261/SEIA.2018.18.11

Tomasz Szymoszyn 
Studium Doktoranckie Instytut Archeologii i Etnologii Polska Akademia Nauk w Warszawie  Polska
https://orcid.org/0000-0001-6958-4209




Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).