Polityka zatrudnienia – praca – sukces zawodowy

Anna Lada
https://orcid.org/0000-0002-4625-0406

Abstrakt

Współczesny rynek pracy przechodzi wiele przeobrażeń, w kontekście zarówno zarządzania, jak i organizacji pracy czy budowania więzi oraz satysfakcji z wykonywanych zadań. Potrzeba dostosowania wymagań do oczekiwań, dobrania odpowiednich środków motywujących jest wielkim wyzwaniem dzisiejszych czasów. Sukces zawodowy stał się celem do osiągnięcia przez wielu podejmujących aktywność zawodową. W niniejszym artykule dokonano analizy teoretycznej dotyczącej pojęć związanych pracą ludzką i pracą zawodową oraz sukcesem zawodowym i wzorem człowieka sukcesu.


Słowa kluczowe

polityka zatrudnienia; praca; motywacja do pracy; sukces zawodowy; zarządzanie

ARMSTRONG: M. Zarządzanie zasobami ludzkimi. Przeł. A. UNTERSCHUETZ ET AL. Kraków 2003.

BAŃKA A.: Psychopatologia pracy. Poznań 1996.

BYRA S.: Sukces niejedno ma imię. „Pedagogika Społeczna” 2005, nr 1.

CZARNECKI K.M.: Psychologia zawodowej pracy człowieka. Sosnowiec 2006.

DROZDOWSKI R.: Rynek pracy w Polsce. Poznań 2002.

Encyklopedia psychologii. Red. W. SZEWCZUK. Warszawa 1998.

GIDDENS A.: Socjologia. Przeł. A. SZULŻYCKA. Warszawa 2008.

GRZESZCZYK E.: Etyczny wymiar sukcesu w Polsce i USA – wykład. Warszawa 2002.

GRZESZCZYK E.: Sukces. Amerykańskie wzory, polskie realia. Warszawa 2003.

JAN PAWEŁ II: Laborem exercens. Kraków 2006.

KARNEY J.: Psychopedagogika pracy. Wybrane zagadnienia z psychologii i pedagogiki pracy. Warszawa 2007.

KASPRZAK E.: Sukces i porażka bezrobotnych na rynku pracy. Poznań 2006.

KLIMKOWSKA K.: Orientacja na sukces zawodowy studentów kończących studia translatorskie. Lublin 2013.

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Red. J. PISIEWICZ. Kielce 2005.

KWIATKOWSKI S.M., BOGAJ A., BARANIAK B.: Pedagogika pracy. Warszawa 2007.

LANGE O.: Ekonomia polityczna. Warszawa 1966.

MAJEWSKA-OPIEŁKA I.: Korepetycje z sukcesu. Katowice 2003.

MAJEWSKA-OPIEŁKA I.: Sukces firmy. Gdańsk 2003.

NOWACKI T.W.: Leksykon pedagogiki pracy. Warszawa 2004.

NOWACKI T.W.: Praca i wychowanie. Warszawa 1980.

NOWACKI T.W.: Praca ludzka – analiza pojęcia. Radom 2008.

Psychologia pracy. Red. X. GLISZCZYŃSKA. Warszawa 1977.

PSZCZOŁOWSKI T.: Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji. Wrocław 1978.

RATAJCZAK Z.: Praca. Psychologiczna analiza pracy. W: Encyklopedia psychologii. Red. W. SZEWCZUK. Warszawa 1998.

RHEINBERG F.: Psychologia motywacji. Przeł. J. ZYCHOWICZ. Kraków 2006.

SIKORSKI C.: Drogi do sukcesu. Warszawa 2007.

STĘPIEŃ J.: Wstęp do socjologii, psychologii i organizacji pracy. Poznań 2000.

SZCZEPAŃSKI J.: Elementarne pojęcia z socjologii. Warszawa 1970.

TOMASZEWSKI T.: Ślady i wzorce. Warszawa 1984.

WAITLEY D.: Psychologia sukcesu. Zbiór technik i narzędzi dla doradców oraz prowadzących szkolenia. K. SOBIEPANEK-SZCZĘSNA. Warszawa 2011.

WARR P.: Praca. W: Encyklopedia Blackwella. Psychologia społeczna. Red. A.S.R. MANSTEAD, M. HEWSTONE, S.T. FISKE, M.A. HOGG, H.T. REIS, G.S. SEMIN. Warszawa 2001.

WIATROWSKI Z.: Podstawy pedagogiki pracy. Bydgoszcz 2000.

WIATROWSKI Z.: Powodzenia i niepowodzenia zawodowe. Olecko 2002.

WILSZ J.: Teoria pracy: implikacje dla pedagogiki pracy. Kraków 2009.

WOŁK Z.: Kultura pracy. Sulechów 2000.

ZNANIECKI F.: Ludzie teraźniejsi a cywilizacja przyszłości . Warszawa 1974.

Pobierz

Opublikowane : 2019-12-28


LadaA. (2019). Polityka zatrudnienia – praca – sukces zawodowy. Studia Politicae Universitatis Silesiensis, 27, 61-75. https://doi.org/10.31261/SPUS.2019.27.03

Anna Lada  anna.lada@poczta.umcs.lublin.pl
Katedra Pedagogiki Społecznej, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie  Polska
https://orcid.org/0000-0002-4625-0406

Anna Lada, dr, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowania naukowe: praca socjalna (współczesne wyzwania pracy socjalnej, kompetencje pracowników służb społecznych) pedagogika społeczna (współczesne wyzwania społeczne, rynek zatrudnia, sukces).






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).