Wydobywanie kopalin z wód powierzchniowych



Abstrakt

Zgodnie z art. 34 pkt 8 w związku z art. 389 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów stanowi szczególne korzystanie z wód wymagające pozwolenia wodnoprawnego. Z kolei stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze działalność w zakresie wydobywania kopalin ze złóż może być wykonywana po uzyskaniu koncesji. W konsekwencji w literaturze i w orzecznictwie utrwalił się pogląd, że wydobywający kopaliny z wód powierzchniowych powinien uzyskać zarówno pozwolenie wodnoprawne, jak i koncesję. W opracowaniu wskazano negatywne następstwa tego rodzaju podwójnej reglamentacji i zaproponowano koncepcję rozdzielenia przedmiotów odniesienia obu ustaw we wspomnianej materii.


Słowa kluczowe

kopalina, wydobywanie kopalin ze złóż, koncesja na wydobywanie kopalin ze złóż, szczególne korzystanie z wód, pozwolenie wodnoprawne

K. Filipek, M. Kucharski, P. Michalski: Nowe prawo wodne. Najważniejsze zmiany dla gmin i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Warszawa 2018.

Hetko A., Możdżeń-Marcinkowski M.: Z zagadnień prawnych zasypywania wód stojących na terenach poeksploatacyjnych wyrobisk glinianych w celach inwestycyjnych. „Studia Iuridica”2013, T. 56, s. 121—135.

Iwański Ł.: Wybrane aspekty wydobywania kruszywa naturalnego ze złóż zlokalizowanych nalub pod dnem akwenów na śródlądowych wodach powierzchniowych. W: Prawne aspektygospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus,B. Rakoczy, M. Szalewska. Toruń 2014, s. 169—185.

Jagiełłowicz Ł., Szlagowski P.: Problem podwójnej reglamentacji działalności gospodarczejw zakresie wydobywania i magazynowania gazu ziemnego. „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego” 2013, nr 12, s. 13—17.

Kałużny R.: Prawo wodne. Komentarz. Warszawa 2012.

Lipiński A., Mikosz R.: Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Warszawa 2003.

Lipiński A.: Komentarz do art. 3—5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.„Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2016, nr 2, s. 27—39.

Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.„Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11—31.

Lipiński A.: Nowe prawo geologiczne i górnicze (ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r.), „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego” 2011, nr 9, s. 2—13.

Lipiński A.: Z problematyki nielegalnego wydobywania kopalin. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, B. Rakoczy,M. Szalewska. Toruń 2014, s. 259—270.

Mikosz R., Radecki G.: Leksykon opłat i kar pieniężnych związanych z korzystaniem ze środowiska.Wrocław 2010.

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Kraków 2006.
Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2015.

Prawo wodne. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2013.

Prawo wodne. Komentarz. Red. J. Rotko. Wrocław 2002.

Radecki G.: Opłata podwyższona za naruszenie warunków wydobywania piasków i żwirów na własne potrzeby. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, B. Rakoczy, M. Szalewska. Toruń 2014,s. 291—311.

Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. T. 1. Wrocław 2012.

Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. T. 1. Wrocław 2013.

Szachułowicz J.: Prawo wodne. Komentarz. Warszawa 2010.

Trzcińska D.: Prawne i ekologiczne uwarunkowania przedsięwzięcia poboru kruszywa z wód.„Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego” 2009, nr 5, s. 39—54.

Zrównoważony rozwój jako czynnik determinujący prawne podstawy zarządzania geologicznymi zasobami środowiska. Red. G. Dobrowolski. Katowice 2016.
Pobierz

Opublikowane : 2018-07-21


RadeckiG. (2018). Wydobywanie kopalin z wód powierzchniowych. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 97-112. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11256

Gabriel Radecki 



Copyright (c) 2018 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).