Wybrane aspekty prawne decyzji zezwalającej na wycinkę drzew i krzewów

Artur Biela
http://orcid.org/0000-0003-3370-3872


Abstrakt

Organ administracji, wydając, na podstawie art. 83 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów musi zmierzyć się z przepisami, których wykładnia może nastarczyć wiele problemów interpretacyjnych. Artykuł stanowi analizę jedynie kilku wybranych aspektów prawnych dotyczących przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia w tym zakresie. Zakwestionowany został dominujący w literaturze pogląd, że zezwolenie wydane z zastrzeżeniem wykonania odpowiednich prac (przesadzenie, nasadzenie nowych drzew) ma charakter decyzji warunkowej. Podniesione zostały również wątpliwości dotyczące charakteru prawnego decyzji zezwalającej w zakresie ukształtowanie prawa podmiotowego, gdyż uprawnienie to będzie miało różną postać w zależności, jaki podmiot i na jakiej podstawie prawnej stara się o zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów. Autor zwraca również uwagę na brak precyzyjności przepisów dotyczących zezwoleń wydawanych na wniosek właściciela sieci przesyłowej, które mając charakter wywłaszczeniowy nie chronią w stopniu wystarczającym interesów podmiotu, któremu prawo własności zostało taką decyzją ograniczone


Słowa kluczowe

wycinka drzew i krzewów, decyzja warunkowa, decyzja z zaleceniem, wygaszenie decyzji, prawna ochrona drzew, wywłaszczenie z praw, odszkodowanie za wycięcie drzew

Biela. A., Zasady ujawniania władającego w ewidencji gruntów i budynków, Przegląd geodezyjny nr 3/2018.

Cieślak. Z. w: Z. Niewiadomski, Prawo administracyjne, Warszawa 2007.

Danecka. D., W. Radecki, Ochrona terenów zieleni i zadrzewień, Warszawa 2017.

Gruszecki. K., Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz, Warszawa 2017.

Gruszecki. K., Zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, Warszawa 2010.

Gruszecki K., Kary pieniężna za usuwanie, uszkadzanie albo niszczenie drzew lub krzewów, Wrocław 2018.

Habuda. A., W. Radecki, Ochrona prawna drzew i krzewów poza lasami, Wrocław 2015.

Jakimowicz. W. (red.), przewodnik po prawie administracyjnym, Warszawa 2016.

Kostka. Z., A. Gliniecki (red.), Prawo budowlane komentarz, Warszawa 2016.
Kuliński. M. (red.) Bezpieczeństwo umów w procesie budowlanym, Warszawa 2016.

Radecki. W., Opłaty i kary pieniężne w ochronie środowiska (w:) Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska, pod red. J. Sommera, t. I, Wrocław 1993.

Rakoczy. B., Usuwanie drzew i krzewów, Warszawa 2013.

Woś. T., Moc wiążąca aktów administracyjnych w czasie, Warszawa 1978.

Woś. T., postępowanie administracyjne, Warszawa 2017.

Woś. T., Termin, warunek i zlecenie w prawie administracyjnym, Warszawa 1994.

Ziemski K., Indywidualny akt administracyjny – jego istota, w: System prawa administracyjnego, t. 5, Prawne formy działania administracji, red. R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel, Warszawa 2013,
Zimmerman. J., Prawo administracyjne, Warszawa 2014.
Pobierz

Opublikowane : 2019-07-21


BielaA. (2019). Wybrane aspekty prawne decyzji zezwalającej na wycinkę drzew i krzewów. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (2), 27-46. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11272

Artur Biela 
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie  Polska
http://orcid.org/0000-0003-3370-3872



Copyright (c) 2019 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).