Rodzaje poznania mistycznego w pismach św. Jana od Krzyża



Abstrakt

Św. Jan od Krzyża odróżnia poznanie naturalne od nadprzyrodzonego. To drugie dzieli na szczegółowe i wyodrębnione oraz ogólne i ciemne, czyli kontemplację. Poznanie  nadprzyrodzone wyodrębnione i szczegółowe dzieli na poznanie cielesne oraz duchowe. W ramach tego ostatniego wymienia: objawienia, słowa, uczucia duchowe i widzenia. Na podstawie świadectw św. Jana od Krzyża zasadnym wydaje się postawienie pytania o status poznania jasnego in raptum.


Słowa kluczowe

poznanie; mistyka; kontemplacja; teologia duchowości

Dermine F.-M., Mistycy i wizjonerzy, przeł. A. Mrozek, Warszawa 2006.

Dębowski J., Bezpośredniość poznania. Spory – dyskusje – wyniki, Lublin 2000.

Gabriel od św. Marii Magdaleny, Na drogach życia duchowego, cz. 1, przeł. Leonard od Męki Pańskiej, Kraków 1965.

Gogacz M., Filozoficzne aspekty mistyki, Warszawa 1985.

Jan od Krzyża, Dzieła, przeł. B. Smyrak, wyd. 8, Kraków 2010.

Judycki S., Introspekcja jako problem filozoficzny, „Roczniki Filozoficzne” 50 (2002), s. 263-301.

Jusiak J., Metafizyka a poznanie bezpośrednie. Tradycyjny i współczesny kształt zagadnienia, Lublin 1998.

Kaźmierczak Z., Paradoks i zbawienie. Antropologia mistyczna Mistrza Eckharta i Jana od Krzyża, Białystok 2009.

Ratzinger J., Wiara i przyszłość, przeł. J. Merecki, Kraków 2007.

Ruiz Salvador F., Mistyk i nauczyciel. Św. Jan od Krzyża, cz. 1, przeł. D. Wandzioch, Poznań 2008.

Ruszała A., Kontemplacja jako środek doskonałego oczyszczenia afektywności na drodze do zjednoczenia z Bogiem, w: Na drodze zjednoczenia z Bogiem, red. W. Gogola, Kraków 2000.

Sanchez Caro J.M., Teresa de Jesus y el Canto de los Cantares, w: Biblia y eexperiencia de Dios, red. F.J. Sancho Fermin, Avila 2003, s. 11-42.

Teresa Benedykta od Krzyża, Drogi poznania Boga, przeł. G. Sowinski, Kraków 2006.

Wider D., Modlitwa i jej rozwój w ujęciu św. Jana od Krzyża, w: Na drodze zjednoczenia z Bogiem, red. J.W. Gogola, Kraków 2000.

Woroniecki J., Pełnia modlitwy, Warszawa 2003.

Zawada M., Droga do Boskiej kontemplacji, Kraków 2002.

Pobierz

Opublikowane : 2020-10-23


WiończykG. (2020). Rodzaje poznania mistycznego w pismach św. Jana od Krzyża. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 52(1), 113-126. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/10070

Grzegorz Wiończyk 
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).