Obrona Edyty Stein koncepcji filozofii wobec krytyki Josefa Stallmacha i Karla-Heinza Lembecka



Abstrakt

Edyta Stein zaproponowała koncepcję filozofii, która znacząco różni się od innych. Wysunęła postulat, że filozofia powinna zaadaptować niektóre twierdzenia teologii, aby móc dokonać właściwego wyjaśnienia rzeczywistości, które sięgałoby do ostatecznych przyczyn. W tych badaniach przedstawiliśmy i przeanalizowaliśmy obecną w polskiej literaturze filozoficznej krytykę, jaką Josef Stallmach oraz Karl-Heinz Lembeck sformułowali wobec Edyty Stein koncepcji filozofii. Podjęliśmy się też obrony tej koncepcji i wskazania nowych sposobów rozumienia relacji pomiędzy filozofią i teologią oraz nowego spojrzenia na doświadczenie mistyczne i żywą wiarę jako źródła wiedzy.


Słowa kluczowe

Edyta Stein; Joseph Stallmach; Karl-Heinz Lembeck; koncepcja filozofii; relacja między filozofią i teologią; źródła poznania; doświadczenie mistyczne

Bartnik, Czesław. Dogmatyka katolicka. T. 1. Lublin, 1999.

Bergson, Henri. Dwa źródła moralności i religii. Przetłumaczone przez Piotr Kostyło i Krzysztof Skorulski. Kraków, 1993.

Gogola, Jerzy Wiesław. „Mistyka św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein”. Zredagowane przez Jerzy Wiesław Gogola. Światłość w ciemności. V karmelitański tydzień duchowości ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein), 6 maj 2002.

Granat, Wincenty. Bóg Jeden w Trójcy Osób. Lublin, 1962.

Grondin, Jean. Wprowadzenie do hermeneutyki filozoficznej. Przetłumaczone przez Leszek Łysień. Kraków, 2007.

Jan Paweł II. Encyklika „Fides et ratio” Ojca Świętego Jana Pawła II do biskupów Kościoła katolickiego o relacjach między wiarą a rozumem. Tarnów, 1998.

Lembeck, Karl-Heinz. „Wiara w wiedzy? O aporetycznej strukturze późnej filozofii Edyty Stein”. W Tajemnica osoby ludzkiej. Antropologia Edyty Stein, zredagowane i przetłumaczone przez Jerzy Machnacz, 125–40. Wrocław, 1999.

Maritain, Jacques. „O filozofii chrześcijańskiej”. W Pisma filozoficzne, zredagowane przez Joseph W. Evans i Leo R. Ward, przetłumaczone przez Janina Fenrychowa. Kraków, 1988.

Popper, Karl Raimund. Droga do wiedzy. Domysły i refutacje. Przetłumaczone przez Stefan Amsterdamski. Warszawa, 1999.

Przywara, Erich. Analogia Entis. Metaphysik. I: Prnizip. München, 1932.

Stallmach, Josef. „Dzieło Edyty Stein w polu napięcia między wiedzą i wiarą”. W Tajemnica osoby ludzkiej. Antropologia Edyty Stein, zredagowane i przetłumaczone przez Jerzy Machnacz. Wrocław, 1999.

Stein, Edyta. Byt skończony a byt wieczny. Przetłumaczone przez Immakulata Janina Adamska. Kraków, 1995.

———. „Fenomenologia Husserla a filozofia świętego Tomasza z Akwinu”. Przetłumaczone przez Juliusz Zychowicz. Znak – Idee, Edyta Stein albo filozofia i Krzyż, nr 1 (1989).

Strzelczyk, Grzegorz. „Doświadczenie wiary a teologia”. Teologia w Polsce 1, nr 1 (2007): 37–49.

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-30


OrzechowskiW. (2020). Obrona Edyty Stein koncepcji filozofii wobec krytyki Josefa Stallmacha i Karla-Heinza Lembecka. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 51(2), 315-328. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/10998

Wojciech Orzechowski 
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Filozoficzny  Polska

Ur. 24.01.1984, Częstochowa; ukończył studia 2 stopnia na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z tytułem magistra, uzyskał absolutorium z teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; przygotowuje doktorant na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).