Platon miłośnikiem logosu?



Abstrakt

Poniższy artykuł koncentruje się na pojęciu logosu w pismach Platona. Dokonawszy wstępnych uwag metodologicznych, próbuje się określić pole znaczeniowe
analizowanego terminu. Wskazuje się również na doniosłość zdolności poznawczej filozofa, który ma stać się również filologiem. Owa umiejętność, jak się wykazuje, jest ściśle połączona z filozoficznym wymiarem muzyki. To wszystko prowadzi do nowej i pogłębionej definicji logosu. W kontekście historycznego procesu Sokratesa odczytanego z kart Obrony poniższy artykuł ukazuje niepomierną wagę dla całego programu filozoficznego Platona dialektycznego poszukiwania logosu.


Słowa kluczowe

logos; harmonia; filolog; muzyka; badanie

Dillon J., The Heirs of Plato, New York 2003

Edwards M., Culture and Philosophy in the Age of Plotinus, London 2006

Hadot P., Philosophy as a Way of Life: Spiritual Exercises from Socrates to Foucault, Oxford 1995

Kahn C.H., Plato and the Socratic Dialogue. The Philosophical Use of Literary Form, Cambridge 1996

Kahn C.H., The Philosophical Importance of the Dialogue Form for Plato, “Graduate Faculty Philosophy Journal”, Vol. 26, No. 1 (2005), pp. 13-28

Ricoeur, P., Being, Essence, and Substance in Plato and Aristotle, Cambridge-Malden 2013

Sesonske, A., To Make the Weaker Argument Defeat the Stronger, “Journal of the History of Philosophy”, Vol. 6, No. 3 (1968), pp. 217-231

Tigerstedt, E.G., Interpreting Plato, Stockholm 1977

Whitehead, A.F., Process and Reality. An Essay in Cosmology, New York 1979


Opublikowane : 2020-06-26


KurekJ. (2020). Platon miłośnikiem logosu?. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 52(2), 241-248. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/9211

Jacek Kurek 
University of Oxford  Wielka Brytania



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).