OBRAŻANIE UCZUĆ RELIGIJNYCH CHRZEŚCIJAN – KONTEKST NIEMIECKI



Abstrakt

W społeczeństwie pluralistycznym, laicyzującym się i odchodzącym od fundamentów chrześcijaństwa, jakim są Niemcy, będzie dochodziło do napięć i konfliktów między prawem do wolności słowa i prawem do wolności wyznawania religii. Z tego powodu podejmuje się dyskusję, która próbuje dać odpowiedź na pytanie: czy i w jakim stopniu możliwe jest ograniczenie tej pierwszej wolności na rzecz respektu dla drugiej? Prawne ustalenia w Niemczech regulują tę kwestię nie dość wyraźnie i nie tyle chronią uczucia religijne wyznawców, co raczej zachowanie ładu społecznego. To kryterium sprawia, że zachodzą różne rozstrzygnięcia w poszczególnych sprawach spornych. Można zauważyć, że jednym z istotnych czynników wpływających na osąd instytucji prawa jest często siła wyrażenia swej nieakceptacji dla obrażania uczuć religijnych, co rzadziej, a na pewno słabiej, występuje po stronie chrześcijan. Media oraz wokandy sądów nie poświęcają dostatecznie dużo uwagi gorszącym chrześcijan przedstawieniom treści ich wiary, symboli i świętych postaci, przeciwnie aniżeli w przypadku innych religii. Być może jest to spowodowane tym, że chrześcijanie, w przeciwieństwie do wyznawców judaizmu i islamu, którzy jednoczą się w protestach i mówią jednym głosem, nie wyrażają dość wyraźnie swojego oburzenia.


Bahr P., Wie viele Religion verträgt unsere Gesellschaft?, Berlin 2018.

Brunner Chr., Bedrohte Freiheit, „Stadtgottes“ 06 (2019), s. 8-13.

Hašek J., Przygody dobrego wojaka Szwejka, t. I, tłum. P. Hulka-Laskowski, Katowice 1973.

Heimbach-Steins M., Religionsfreiheit. Ein Menschenrecht unter Druck, Paderborn 2012.

Lehmann K., Toleranz und Religionsfreiheit. Geschichte und Gegenwart in Europa, Freiburg im Breisgau 2015.

Leicht R., Religion und Freiheit – ein historisches Spannungsverhältnis, w: Bedrohung der Religionsfreiheit. Erfahrungen von Christen in verschiedenen Ländern. Eine Ar-beitshilfe, [Hrsg. Kirchenamt der EKD], Hannover 2003, s. 10-14.

Padberg L. E. von, Christianisierung der Germanen, https://www.bibelwissenschaft.de/wirelex/das-wissenschaftlich-religionspaedagogische-lexikon/wirelex/sachwort/anzeigen/details/christianisierung-der-germanen/ch/92c152d70e6a0fce0df2b3c1d796be63/ [dostęp: 12.01.2022].

Rude R., Religionsgemeinschaften müssen scharfe Kritik ertragen. Die Spruchpraxis des Deutschen Presserates zu Ziffer 10 des Pressekodex, „Communicatio Socialis“ 39(2006), nr 4, s. 389-398.

Schuster J., Verletzung religiöser Gefühle. Strafwürdigkeit „blasphemischer“ Äußerungen versus Meinungsfreiheit, „Stimmen der Zeit“ 2 (2021) s. 121-131.

Schwerhoff G., Verfluchte Götter. Die Geschichte der Blasphemie, Frankfurt am Main 2021.

Zirker H., Islam. Theologische und gesellschaftliche Herausforderungen, Düsseldorf 1993.

https://www.evangelisches-gemeindeblatt.de/detailansicht/was-soll-das-denn-bedeuten-793/ [dostęp: 18.01.2022].

https://www.fluter.de/kann-denn-reden-suende-sein [dostęp: 4.01.2022].

https://www.fuldaerzeitung.de/fulda/fulda-hostien-diebstahl-dom-polizei-ermittlungen-gottesdienst-altar-91287810.html [dostęp: 19.02.2022].

https://www.idea.de/artikel/antichristliche-straftaten-ekd-bleibt-unerhoert-stumm [dostęp: 18.02.2022].

https://www.inter-uni.net/static/download/publication/psychosozial/p_Barang__+RPIUC_2018+_Verletzung_religioeser_Gefuehle.pdf [dostęp: 7.01.2022].

https://www.kath.net/news/77569 [dostęp: 19.02.2022].

https://kath.net/news/77624 [dostęp: 19.02.2022].

https://taz.de/Aus-Liebe-zur-Wahrheit-Woher-stammt-der-Balkensepp/!1493588/ [dostęp: 19.01.2022].

https://taz.de/Kruzifix-Bayern-ohne-Balkensepp/!1259597/ [dostęp: 19.01.2022].

https://www.volksfreund.de/meinung/leserbriefe/paragraph-abschaffen_aid-5336080 [do-stęp: 24.01.2022].

https://www.welt.de/regionales/muenchen/article141037/Wir-muessen-den-Grundwerten-auch-Geltung-verschaffen.html [dostęp: 8.02.2022].

https://www.werberat.de/verletzung-religioser-gefuhle [dostęp: 28.01.2021].
Pobierz

Opublikowane : 2023-12-22


MaszkowskiR. (2023). OBRAŻANIE UCZUĆ RELIGIJNYCH CHRZEŚCIJAN – KONTEKST NIEMIECKI. Studia Pastoralne, (19), 59-73. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/16547

Robert Maszkowski 
Schönenberg-Kübelberg  Niemcy



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Polityka opłat za publikację

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłaty za przetwarzanie artykułu (APC), opłaty za redakcję językową, opłaty za kolor, opłaty za przesłanie, opłaty za strony, opłaty członkowskie, koszty prenumeraty druku, inne opłaty dodatkowe. Autorzy nie otrzymują również żadnej gratyfikacji finansowej za publikowane artykuły.

3. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).


4. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

5. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).