DOKUMENT WSKAZANIA DLA POLSKOJĘZYCZNEGO DUSZPASTERSTWA W NIEMCZECH W ŚWIETLE INSTRUKCJI ERGA MIGRANTES CARITAS CHRISTI

Michał Mraczek
https://orcid.org/0000-0001-9583-9316


Abstrakt

W artykule przedstawiony jest dokument noszący tytuł: Wskazania dla polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech, który został przygotowany przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Konferencję Episkopatu Polski i podpisany 17 września 2001 roku. Jest on analizowany w kontekście postanowień zawartych w instrukcji Erga migrantes caritas Christi wydanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących 3 maja 2004 roku. Na początku artykułu przedstawiona jest krótka historia polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech. Następnie omówione są kolejne części dokumentu: preambuła, zadanie i cel duszpasterstwa polskojęzycznego, funkcja delegata, proboszczowie i wikariusze polskojęzycznych misji katolickich, świeccy w polskojęzycznych misjach katolickich. Każda z tych części jest prezentowana w perspektywie instrukcji Erga migrantes. Analiza obu dokumentów ukazuje jasno ich zgodność oraz fakt, że Wskazania dla polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech realizują założenia opublikowanej później instrukcji.


Słowa kluczowe

emigranci; Polska Misja Katolicka; Niemcy; duszpasterstwo migrantów

Adamowicz L., Duszpasterstwo emigrantów w prawie kanonicznym. Zarys problematyki po wydaniu instrukcji „Erga migrantes caritas Christi”, „Roczniki Nauk Prawnych” 17,1 (2007), s. 121-139.

Bober S., Duszpasterstwo polskie w Niemczech, w: Duszpasterstwo polskojęzyczne w Niemczech 1945-2005, red. S. Bober, S. Budyn, Lublin–Hannover 2006, s. 23-58.

Kozłowski J., Polska diaspora w Niemczech, w: Polska diaspora, red. A. Walaszek, Kraków 2001, s. 231-252.

Księga jubileuszowa duszpasterstwa polskiego w Niemczech, red. F. Mrowiec, K. Kosicki, J. Mandziuk, S. Stawny, Würzburg 1995.

Nadolny A., Organizacja duszpasterstwa polskiego na terenie Niemiec Zachodnich 1945-1975, „Studia Polonijne” 2 (1977), s. 279-306.

Necel W., Kształtowanie się i rozwój struktur polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech, „Prawo Kanoniczne” 57,2 (2014), s. 37-52.

Necel W., Nowe uregulowania w polskojęzycznym duszpasterstwie w Niemczech, „Prawo Ka-noniczne” 47,1-2 (2004), s. 111-127.

Necel W., Prawno-duszpasterskie dyspozycje instrukcji „Erga migrantes caritas Christi”, „Prawo Kanoniczne” 52,3-4 (2009), s. 51-68.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, Instrukcja „Erga migrantes caritas Christi”, Lublin 2008.

Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus (1965), w: Sobór Watykański II, Konstytucje, dekrety, deklaracje (tekst polski), Poznań 1986.

Trzcielińska-Polus A., Polska Misja Katolicka w Niemczech – jej rola w integracji środowiska polskiego, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 37,1 (2004), s. 22-30.

Wskazania dla polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech z 17 IX 2001, „Akta Konfe-rencji Episkopatu Polski” 6 (2001), s. 37-41.

Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące Duszpasterstwa Emigracji Polskiej z 9 czerwca 2015 r., „Akta Konferencji Episkopatu Polski” 27 (2015), s. 55-62.
Pobierz

Opublikowane : 2023-12-22


MraczekM. (2023). DOKUMENT WSKAZANIA DLA POLSKOJĘZYCZNEGO DUSZPASTERSTWA W NIEMCZECH W ŚWIETLE INSTRUKCJI ERGA MIGRANTES CARITAS CHRISTI. Studia Pastoralne, (19), 118-129. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/16551

Michał Mraczek 
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu  Polska
https://orcid.org/0000-0001-9583-9316



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Polityka opłat za publikację

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłaty za przetwarzanie artykułu (APC), opłaty za redakcję językową, opłaty za kolor, opłaty za przesłanie, opłaty za strony, opłaty członkowskie, koszty prenumeraty druku, inne opłaty dodatkowe. Autorzy nie otrzymują również żadnej gratyfikacji finansowej za publikowane artykuły.

3. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).


4. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

5. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).