[rec.] Małgorzata Kita: Językowe rytuały grzecznościowe



Abstrakt

brak


Antas J., 2002, Polskie zasady grzeczności, w: Szpila G., red., Język trzeciego tysiąclecia II. Nowe oblicza komunikacji we współczesnej polszczyźnie, Kraków.

Anusiewicz J., Marcjanik M., red.,. 1992, „Język a kultura”, t. 6: Polska etykieta językowa, Wrocław.

Huszcza R., 1980, O gramatyce grzeczności, „Pamiętnik Literacki”, z. 1.

Huszcza R., 1996, Honoryfikatywność. Gramatyka. Pragmatyka. Typologia, Warszawa.

Marcjanik M., 1997, Polska grzeczność językowa, Kielce.

Marcjanik M., 2001, Zmiany w etykiecie językowej ostatnich lat XX wieku, w: Bralczyk J., Mosiołek­-Kłosińska K., red., Zmiany w publicznych zwyczajach językowych, Warszawa.

Ożóg K., 1990, Zwroty grzecznościowe współczesnej polszczyzny mówionej, Warszawa–Kraków.

Ożóg K., 2001, Polszczyzna przełomu XX i XXI wieku. Wybrane zagadnienia, Rzeszów.

Tomiczek E., 1989, Grzeczność w języku, w: Grucza F., red., Bilingwizm, bikulturyzm, implikacje dydaktyczne, Warszawa.

Tomiczek E., 1992, Z badań nad istotą grzeczności językowej, w: Anusiewicz J., Marcjanik M., red., Język a kultura, t. 6: Polska etykieta językowa, Wrocław.

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-16


KarwatowskaM. (2020). [rec.] Małgorzata Kita: Językowe rytuały grzecznościowe. Postscriptum Polonistyczne, 8(2), 307-310. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/10719

Małgorzata Karwatowska  malgorzata.karwatowska@poczta.umcs.lublin.pl
dr hab., profesor nadzwyczajny. Kierownik Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; kierownik Katedry Filologii Polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie.  Polska
https://orcid.org/0000-0001-5582-3758

Autorka licznych rozpraw z zakresu aksjologii lingwistycznej, lingwistyki płci, dydaktyki języka polskiego. W centrum jej zainteresowań pozostaje język uczniów i jego zróżnicowanie, zachowania językowe młodych ludzi (m.in. etykieta grzecznościowa) oraz problematyka związana z językowym obrazem świata utrwalonym w tekstach młodzieży (przede wszystkim język wartości). Najważniejsze publikacje książkowe: Prawda i kłamstwo w języku młodzieży licealnej lat dziewięćdziesiątych (2001), Uczeń w świecie wartości (2010), Autorytety w opiniach młodzieży (2012), Lingwistyka płci. Ona i on w języku polskim (2005, współaut. J. Szpyra-Kozłowska). Redaktorka i współredaktorka kilku tomów zbiorowych: Chełm nieznany. Spór o kulturę pogranicza (2009), Język polski jako przedmiot dydaktyki uniwersyteckiej (2000, współred. J. Bartmiński), Relacje między kulturą wysoką i popularną w literaturze, języku i edukacji (2005, współred. B. Myrdzik), Dialog kultur w edukacji (2009, współred. B. Myrdzik), Przeobrażenia w kulturze i edukacji na przełomie XX i XXI w. (2010, współred. A. Siwiec), Przeobrażenia w języku i komunikacji medialnej XX i XXI wieku (2010, współred. A. Siwiec), Horyzonty polonistyki. W kręgu edukacji, języka i kultury. Księga pamiątkowa dedykowana Profesor Barbarze Myrdzik (2010, współred. M. Latoch-Zielińska, I. Morawska), Twórczość w szkole. Rzeczywiste i możliwe aspekty zagadnienia (2011, współred. B. Myrdzik).





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).