Good morning, China! – czyli o dzień dobry po chińsku oraz o niektórych formach adresatywnych



Abstrakt

The article is dedicated to some greeting formulae and some address forms in contemporary Chinese (more precisely Mandarin) language. It discusses general rules of grammatical and lexical system as well as pragmatics and language politeness both in official and unofficial speech. The text is partly of a comparative character (it presents how different expressions function within Polish and Chinese communication). It also underlines the glottodidactic aspect, which, in this case, refers to teaching not only a foreign language but also a foreign culture.


Słowa kluczowe

greetings formulae; forms of address; language politeness

Comrie B., Matthews S., Polinsky M., red., 1998, Atlas języków. Pochodzenie i rozwój języków świata, Poznań.

Marcjanik M., 2008, Grzeczność w komunikacji językowej, Warszawa.

Marcjanik M., 2006, ABC grzeczności językowej. Powitania, w: Polszczyzna na co dzień, Bańko M., red., Warszawa.

Szarkowska A., 2006, Formy adresatywne w przekładzie z języka angielskiego na polski, „Rocznik Przekładoznawczy. Studia nad teorią i praktyką przekładu”.

Szarkowska A., 2007, Formy apelatywne we współczesnym języku polskim, w: Szpila G., red., „Język a komunikacja” 17.

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-29


MalejkaJ., & GangZ. (2020). Good morning, China! – czyli o dzień dobry po chińsku oraz o niektórych formach adresatywnych. Postscriptum Polonistyczne, 6(2), 59-66. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/10929

Jagna Malejka  jgna.malejka@gmail.com
doktor. Od 1996 r. związana ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2005–2010 lektorka na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych.  Chiny

Interesuje się językoznawstwem porównawczym, filmem i kulturą chińską. Ostatnio w kręgu jej zainteresowań znalazł się językowy obraz świata Chińczyków oraz różne aspekty grzeczności językowej. Współredagowała dwa obrazkowe słowniki chińsko­‑polskie (dla dzieci i dorosłych) oraz podręcznik do nauki języka chińskiego dla Polaków.


Zhao Gang 
profesor. Wydział Języków i Kultur Europejskich w Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych.  Chiny

Obok pracy dydaktycznej zajmuje się tłumaczeniem i badaniem literatury polskiej. Jest autorem kilkunastu prac naukowych. Wydał m.in. dwie monografie: Wizja natury w literaturze polskiej (2007) oraz Dwudziestowieczna literatura wschodnioeuropejska (część polska) (2008).





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).