Tom 13 (2014): Studia Politicae Universitatis Silesiensis



Niniejszy tom, podobnie jak poprzednie, jest zróżnicowany pod względem tematycznym, a zamieszczone w nim artykuły odzwierciedlają zainteresowania badawcze ich autorów. Kontynuując obraną we wcześniejszych tomach strategię publikowania tekstów poruszających problematykę wchodzącą w skład różnych subdyscyplin politologicznych, artykuły pomieszczono w czterech blokach tematycznych: „Systemy polityczne”, „Stosunki międzynarodowe”, „Komunikowanie społeczne” i „Myśl polityczna”. Uzupełnieniem całości jest dział „Recenzje i omówienia”, w którym tradycyjnie znaleźć można informacje o interesujących publikacjach z dziedziny nauk politycznych oraz sprawozdania z ważnych dla środowiska politologicznego wydarzeń. Tym razem autorami wszystkich opracowań są pracownicy i doktoranci Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sześć z ośmiu artykułów zamieszczonych w tym tomie zostało przygotowanych w języku angielskim. Mamy nadzieję, że w ten sposób efekty badań i analiz prezentowanych na łamach „Studia Politicae Universitatis Silesiensis” będą mogły dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców, zwłaszcza osób związanych z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Najwięcej, aż pięć artykułów znalazło się w dziale „Systemy polityczne”. Ich tematem przewodnim jest dwudziestopięciolecie przemian demokratycznych w Polsce. Kolejne trzy działy obejmują po jednym artykule, które poświecone są zagadnieniom: Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej, dylematom marketingu międzywyborczego w dobie mediatyzacji polityki oraz zagadnieniu kryzysu kultury europejskiej.


Cały numer

Czwórka redakcyjna

Spis treści

Redakcja SPUS
Od Redakcji

Redakcja SPUS
Systemy polityczne

Komunikowanie społeczne

Myśl polityczna

Recenzje i omówienia

Noty o Autorach

Stopka redakcyjna