Redakcja pisma informuje, że otwarty został nabór tekstów do kolejnych numerów naszego rocznika. Propozycje artykułów można składać w trzech wersjach językowych (polskiej, włoskiej oraz angielskiej). Wszystkich zainteresowanych Autorów serdecznie zapraszamy do współpracy! 

NOBLIŚCI 

„Fabrica Litterarum Polono-Italica” 2022, nr 1 (4)

Literacka Nagroda Nobla uchodząca za największe pisarskie uhonorowanie, buduje estetyczny, moralny, rynkowy kanon zachodniego świata. Lecz ten sukces nie jest celem, tylko skutkiem ubocznym. Bo co z resztą? Przegranych, niedocenionych, gorszych, urodzonych na statystycznie mniej docenionym kontynencie? Niemniej jednak wygranych stawia się w narodowym, światowym panteonie, promuje jako flagowe marki, skrupulatnie zlicza w statystykach buchalteryjnej wybitności. Bo i na to w pełni zasługują, choć na całe szczęście reszta nie jest (zbywana) milczeniem. 

Zapraszamy do ponownego odczytywania dokonań literackich Noblistów z Polski i Włoch. Wydaje się, że słowa Noblistów są już tak kanoniczne, że aż wyczerpane. Lecz ożywcze źródła znajdują się w nas, w nowych czasach, nieoczywistych perspektywach. Co po latach powiedzą nam Sienkiewicz, Carducci, Reymont, Deledda, Pirandello, Quasimodo, Montale, Miłosz, Szymborska, Fo, Tokarczuk? 

Na zgłoszenia czekamy do 10 września 2021 pod adresem: fabricalitterarum@gmail.com

 

REPORTAŻ

„Fabrica Litterarum Polono-Italica” 2023, nr 1 (5)

Pragnienia człowieka współczesnego, związane z niesłabnącym apetytem na „smakowitą opowieść” coraz częściej zaspokajane zostają poza obrębem gmachu, któremu na imię: LITERATURA. Wizualnie atrakcyjne, pobudzające aktywność wyobraźni „migotliwe i kolorowe” narracje, serwuje od lat: dobre kino, telewizyjny serial, immersyjna gra komputerowa. Przesycony digitalnym światłem, odurzony ofertą postępującego pochodu simulacrum widz dzisiejszy szuka w tradycyjnych formach pisanych odtrutki na toksyny wszechobecnego „fiction”. I znajduje ją – w trybie literackiego: „non-fiction”. A mianowicie w granicach koronnego, królewskiego (święcącego triumfy w Polsce i we Włoszech) gatunku współczesności: reportażu. Aby jednak rozpoznać główne wektory owego społecznego zainteresowania, trzeba zjawisko precyzyjnie określić. Interesować nas zatem będzie maksymalnie szerokie spektrum problemów poruszanych w ramach konkretnych gatunkowych realizacji, takich autorów jak np. Kapuściński, Fallaci, Krall, Terzani, Górecki, Tizian, Tochman, Liberti, Szczygieł, Saviano, Hugo-Bader, Piovene, Rumiz, Tuszyńska, Collura, Rastello, Jagielski i inni.

Na zgłoszenia czekamy do 10 września 2022 pod adresem: fabricalitterarum@gmail.com

 

Jednocześnie informujemy, iż do kolejnego numeru pisma (2021) można składać teksty już tylko do działu Varia.