Kopalnia jako miejsce wykonywania pracy górniczej uprawniającej do emerytury górniczej



Abstrakt

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje emeryturę górniczą przyznawaną na preferencyjnych zasadach. Mianowicie niektórzy górnicy mają prawo do emerytury przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, w szczególności w przypadku, gdy są zatrudnieni w kopalniach, których rodzaje są określone w ustawie. Artykuł rozważa pojęcie „kopalni” z uwzględnieniem ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, zwłaszcza przepisów dotyczących koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż oraz zakładów górniczych. Przepisy tej ostatniej ustawy, które odnoszą się do likwidacji zakładu górniczego, oraz ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, muszą być wzięte pod uwagę, aby odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy kopalnia staje się kopalnią nieczynną.


Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe. Okresowe emerytury kapitałowe. Komentarz. Red. K. Antonów. Warszawa 2014.

Gojny F.: Zakład górniczy w prawie polskim. „Państwo i Prawo” 1965, nr 7, s. 77—85.

Iwański Ł.: Przymiot strony w postępowaniu w sprawie zatwierdzenia planu ruchu podziemnego zakładu górniczego oraz likwidowanego (likwidowanej oznaczonej części) podziemnego zakładu górniczego. Cz. 1. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2013, nr 3, s. 47—69.

Kwapisz K.: Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz. Warszawa 2013.

Lipiński A.: Komentarz do art. 1—2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2015, poz. 196 ze zm.). „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2016, nr 1, s. 31—38.

Lipiński A.: Komentarz do art. 3—5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2016, nr 2, s. 27—40.

Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11—32.

Lipiński A.: Likwidacja zakładu górniczego. W: Sprawiedliwość ekologiczna w prawie i praktyce. Red. T. Boja r-Fija łkowski. Gdańsk 2016, s. 177—190.

Lipiński A.: Nowe prawo geologiczne i górnicze (ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r.). „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego” 2011, nr 9, s. 2—13.

Lipiński A., Mikosz R.: Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Warszawa 2003.

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Warszawa 2006.

Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2015.

Radecki G.: Opłata podwyższona za naruszenie warunków wydobywania piasków i żwirów na własne potrzeby. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, M. Szal ewska, B. Rakoczy. Toruń 2014, s. 291-311.

Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. T. 1. Wrocław 2013.

Schwarz H.: Racjonalna gospodarka złożem w prawie geologicznym i górniczym. W: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia. Red. G. Dobrowolski , G. Radecki. Katowice 2014, s. 100—112.

Słownik języka polskiego. T. 1: A—K. Red. M. Szymczak. Warszawa 2002.

„System Prawa Prywatnego”. T. 3: Prawo rzeczowe. Red. E. Gniewek. Warszawa 2013.

Zrównoważony rozwój jako czynnik determinujący prawne podstawy zarządzania geologicznymi zasobami środowiska. Red. G. Dobrowolski. Katowice 2016.
Pobierz

Opublikowane : 2017-07-21


RadeckiG. (2017). Kopalnia jako miejsce wykonywania pracy górniczej uprawniającej do emerytury górniczej. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (2), 59-77. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11250

Gabriel Radecki 



Copyright (c) 2017 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).