Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi niewymagającymi koncesji



Abstrakt

Tekst zawiera rozważania w przedmiocie odpowiedzialności za szkody wyrządzone robotami geologicznym nie wymagającymi koncesji. Autor ukazuje problemy związane z jej poniesieniem na podstawie Prawa geologicznego i górniczego, występujące wskutek tego, że w przypadku takich robót nie zawsze zespół urządzeń posiada status zakładu górniczego, a podejmowane działania nie są rozumiane jako jego ruch prowadzony przez przedsiębiorcę. Obiekcje budzi zwłaszcza użyty przez prawodawcę zabieg, w postaci wprowadzenia szeregu odesłań. Mają one w założeniu umożliwienie szerszego zastosowania reguł dotyczących szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego, co jednak zostało przeprowadzone w sposób niezbyt klarowny. Pojawiające się przy tym wątpliwości natury językowej, skłaniają do sięgnięcia do wykładni systemowej oraz historycznej, w celu ich eliminacji.


Słowa kluczowe

roboty geologiczne, pojęcie szkody, zakład górniczy i jego ruch, projekt robót geologicznych, wykładnia prawa

Bogucki O.: Sposoby pojmowania „historyczności” wykładni Prawa. „Państwo i Prawo” 2015, z. 9

Choduń A.: Definicje legalne jako element semantycznego opisu wyrażeń językowych występujących w tekstach aktów normatywnych. W: Lingua iuris. Red. A. Mróz, A. Niewiadomski. Warszawa 2010.

Kaliński M.: Odpowiedzialność odszkodowawcza. W: System Prawa Prywatnego. T. 6: Prawozobowiązań — część ogólna. Red. A. Olejniczak. Warszawa 2014.

Kasprzyk R.: Podstawa roszczenia prewencyjnego. „Palestra” 1989, nr 3(375)

Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.„Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11—31.

Lipiński A., Mikosz R.: Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Warszawa 2003.

Malewski J.: O zabezpieczeniu roszczeń i sposobie jego szacowania w górnictwie odkrywkowym.„Kwartalny Biuletyn Informacyjny Węgiel Brunatny” 2012, nr 4/81

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Kraków 2006.

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego w gruntach rolnych i leśnych. W: III Polski Kongres Górniczy. Konferencja Górnictwa i Środowiska.Wrocław 2015.

Mikosz R.: Skarb Państwa jako podmiot odpowiedzialny za szkody wyrządzone działalnością uregulowaną w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. W: Sprawiedliwość ekologiczna w prawie i praktyce. Red. T. Bojar-Fijałkowski. Gdańsk 2016.

Rakoczy B.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. W: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia.Red. G. Dobrowolski, G. Radecki. Katowice 2014.

Relidzyński P.: Dochodzenie roszczeń z tytułu szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.„Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2015, nr 4

Wójcik-Jackowski S.: Węzłowe problemy prawne dotyczące pozyskiwania energii geotermalnej.„Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie” 2013, nr 5(225)

Zieliński M., Bogucki O., Choduń A., Czepita S., Kanarek B., Municzewski A.: Zintegrowanie polskich koncepcji wykładni prawa. „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”2009, z. 4
Pobierz

Opublikowane : 2018-07-21


Wójcik-JackowskiS. (2018). Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi niewymagającymi koncesji. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 113-124. Pobrano z https://www.journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11257

Sebastian Wójcik-Jackowski 



Copyright (c) 2018 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).